فارس مدنیت راسیستی جواد طباطبایی نین ساییقلامالاری اوزره باخیش!

فارس ایستعمارچیلیغی نین دوشونجه باخیمیندان موتورو ساییلان پان ایرانیست محفلی و فارس مدنیت راسیستلری ایران ممالیکی محروسه سینده فارس اولمایان ائتنوسلاری فارسلیق چنبره سینده ساخلاماق اوچون  "ایرانیت  و ایران فرهنگی" دئیه بوگونکو ایران ممالیکی محروسه سی دئییل، کئچمیش تاریخه دؤنوک ساییقلاماغا و تورک ایمپراتورلاری واسیطه سی ایله اداره اولونموش ایران ممالیکی محروسه سینی فارسلیغا چیخماغا چالیشارلار. اونلار بو آرادا فارس ایستعمارچیلیغی نین تئرورونا اوغرامیش جواد طباطبایی لری ده بیر ماشا کیمی قولانماق ایسترلر.  یئری گلمیشکن جواد طباطبایی نین تورکلوک علیهینه یئریتدیگی دوشونجه لری گؤزدن کئچیرک، اوخویوروق:

"در سال های اخیر اتفاقاتی هم در داخل و خارج ایران رخ داده است و ما ناچار هستیم که بار دیگر، درباره ایران بحث کنیم که چرا ایران نیازمند یک نظریه است. برای این که بفهمد این اتفاقات چیست. بحث من در اینجا نه تاریخی، نه فرهنگی و نه سیاسی است بلکه یک بحث استراتژیک است"[1].

اوسته گؤروندوگو کیمی جواد طباطبایی فارسلیق اوچون بیر تئوری و نظریه اولوشدورماغا باشلار. آشاغیدا گؤره جگیمیز دک جواد طباطبایی نظریه سی نی اساسلاندیرماق اوچون روسیه چارلیغی، روسیه سؤیئتلیگی و پوتین روسیه نین دؤلتچیلیک آچیسیندان عئینی تئوری و نظریه داشیدیغینی اؤنه سوره رک دولاییلی یول ایله محمود افشار یزدی طرفیندن اورتایا آتیلمیش "ایران فرهنگی" مقوله سینی اساسلاندیرماغا چالیشار. اوخویوروق:

"در بیرون مرزهای ما اتفاقات مهمی رخ داده است؛ از طرفی در شرق و غرب مرزهای کشور نیروهای جدیدی ظاهر شدند که از دو سو ایران را در محاصره قرار دادند و دشمنان قسم خورده ایران هستند. اتفاقاتی در منطقه رخ داده که ما متوجه نشدیم که در دهه های اخیر ریشه آن در کجاست و تا کجا می تواند برای ایران خطرناک باشد؛ پس از انقلاب اسلامی واحد فهم ما از مسایل استراتژیک در منطقه، مفهوم "امت" بوده است. تصور ما هم این بود که برای کثرت ها در این منطقه واحدی است که به آن امت می گوییم و در همه ارزیابی های سیاسی خودمان در منطقه وحدت امت را به حساب میآوردیم و عامل تعیین کننده ای بود. ولی در یک و دو دهه گذشته  به ویژه بعد از جنگ عراق با ایران متوجه شدیم که در منطقه اتفاقات دیگری می افتد و ایران به لحاظ جغرافیایی در جایی قرار گرفته که گویی جای آن اینجا نبوده است. نیروهای جدیدی که در این منطقه ظاهر شدند، به ما نشان دادند که ایران نمی تواند منافع استراتژیک خود را بر مبنای وحدت امت بگذارد. بنابراین امروز ما در داخل آنچه که فکر می کردیم که امت واحدی است، هدف اصلی تهاجم همه جانبه قرار داریم"[2].

اوسته گؤروندوگو کیمی کمونیستلیک قارشیسیندا فارس ایستعمارچیلیق گوجلری (او جومله-دن نهضت آزادی، جنبش مسلمانان مبارز، مجاهدین انقلاب اسلامی، سازمان مجاهدین خلق و ب.)  طرفیندن فارسلیغی قوروماق اوچون دوشونولموش "امتچیلیک" مفکوره سی روسیه سؤیئتلیگی نین داغیلماسی ایله بؤیوک باسقی و ضرب آلتینا گئتمیش. بو گؤروشو جواد طباطباییلر بوگون سورقو و سوآل آلتینا آلماسینا باخمایاراق بونلارین دوشونجه باخیمیندان سلفی ساییلان محمود افشار یزدی ده زامانیندا میللی بیلینجی گلیشمکده اولان ائتنیک توپلوملاری "دین" اساسیندا تحمیقه اوغراتمانین ایمکانسیز اولدوغونو وورقولامیشدیر. محمود افشار یزدی یازمیش:

"وحدت ملی ما بواسطهء اختلاف لسان میان ترک زبانهای آذربایجان و عرب زبانهای خوزستان و فارسی زبانان سایر ولایات از حیث زبان ناقص میباشد. این حقیقت را هر قدر هم تلخ باشد باید دانست وگفت تا بخیال اصلاح و یا اقلاً جلوگیری از شدت آن در آینده بر آمد، چه (زیرا) معلوم نیست که مذهب مشترک تا کی عامل قوی در وحدت ما خواهد بود"[3].

اوسته گؤروندوگو کیمی محمود افشار یزدی 1920-لرده توخوندوغو مقامی فارس مدنیت راسیستلیگی و ایستعمار محفللری بوگون درک ائتمگه باشلامیشلار.  گئنه ده اوخویوروق:

" به تدریج عربستان به دشمن عمده ایران در منطقه تبدیل شده است و برخی از کشورها را به صورت صریح و بعضی دیگر را به صورت ضمنی به یک ائتلاف دشمنانه با ایران می کاشند. بنابراین یکی از مرکزهای دشمنی با ایران در عربستانی است که نیروهایی را به تدریج علیه ایران بسیج کرده است"[4].

فارس مدنیت راسیستلری نی تانیماز و ادبیاتلاری ایله تانیش اولماز بیریسی بلکه ده بوگون ایران و عربستان آراسیندا اولان آنلاشمازلیقدان یولا چیخاراق بو شیادلارین عوامفریب چیخیشلارینا اینانابیلسین. بیر آز مسئله نین اوزرینده دوراقلادیقدا و آشاغیدا دا گؤره جگیمیز دک مسئله جمهوری اسلامی ایران و عربستان آراسیندا اولان قارشی دورماق مذهب قارشی دورماسی دئییل، مسئله ایران ممالیکی محروسه سینده فارسلیق اداره سینده یاشایان عرب و تورک توپلومو منظور اولونار. اوخویوروق:

"... وقتی که فروپاشی شوروی انجام شد و ما نتوانستیم کار مهمی در ارتباطی با جمهوری سابق شوروی انجام بدهیم تجزیه دوم این محقق شد. من عقیده دارم پس از فروپاشی شوروی و بی عملی ما در قبال این جمهوری ها، ما برای بار دوم این مناطق را از دست دادیم. اما به هر حال بخش بزرگی از کشورهای مهم شمال ایران در فاصله مرزهای ایران تا مرزهای جنوبی روسیه جزیی از ایران بزرگ فرهنگی به شمار می آید"[5].

کئچمیش یازیلاریندا تورکلری مدنیتسیز و تورک دیلینی ادبیاتسیز قلمه آلان جواد طباطبایی[6] اوسته گؤروندوگو کیمی کئچمیشده کی تورک امپراتورلوقلاری تورپاقلاریندا یئر آلمیش تورک تورپاقلاری اوزره تورپاق ائددعاسی ائتمگه باشلار. بو اددعا ائتمکلر گئرچکدن "عمی دعواسی دئییل، زمی دعواسی ساییلار". فارس مدنیت راسیستلری بو ایچی بوش سؤزلر ایله دیرچلمکده اولان گونئی آذربایجان تورکلوگونون میللی بیلینجلرینی باسدیرماغا و اونلاری فارسلیق ایستحماریندا ساخلاماغا چالیشارلار. گئنه ده اوخویوروق:

 

"... روسها سعی دارند تا جای ممکن خودشان را به ایران نزدیک کرده و در واقع ایران را به مرز جنوبی خود در مناسباتش با دنیای غرب تبدیل کند. خود روسها هم معتقدند که استالین ادامه ترازها است که روسیه را بزرگ و مقتدر نگه داشت. بنابراین هیچ توهمی نداشته باشید که با فروپاشی شوروی و تغییر رژیم‌ها اتفاق مهمی در روسیه رخداده است. یعنی نمی تواند بیفتد. روسها یک تداومی دارند که آنچه که می توانند تولید کنند به لحاظ فرهنگی و دینی یک مجموعه است. مانند لهستان. فرهنگ آنها جزو دین شان است و دین شان جزو فرهنگ شان. روسیه جزو مجموعه هایی است که دین و فرهنگ را نمی توان در آنجا جدا کرد. پوتین نمونه کامل این  برون داد است همانطور که تزار نمونه محترمانه تر آن بود"[7].

اوسته جواد طباطبایی روسیه و ایران ایلگی و ایلیشگیلری اوزره اؤنملی مقاما دئیینمه سینه باخمایاراق دیل و دین فاکتینی هر هانکی بیر دؤلتچیلیک اوچون اؤنملی عامیل قلمه آلارکن ایستر روسیه ایستعمارچیلیغی و ایسترسه ده فارس ایستعمارچیلیغینا معروض قالمیش خالقلارین دیللری و دینلرینی گؤز آردی ائده رک دولاییلی یول ایله اؤز فارس مدنیت راسیستلیگینی گیزلین توتماغا چالیشار. گئنه اوخویوروق:

"قفقاز برای ایران بزرگ فرهنگی بسیار مهم است. دوباره تکرار میکنم که منظور من ناظر به ایران بزرگ فرهنگی است. ما هیچ ادعای ارضی به برون از مرزهای موجود نباید داشته باشیم"[8].

اوسته جواد طباطبایی اؤزو ده وورقولادیغی کیمی اونون بو "بؤیوک ایران مدنیتی" ایددعاسی روسیه ایستعمارچیلیغی و یاییلماجیلیغی قارشیسیندا تورپاق ایددعاسینا و رقیبلیگه اساسلاناجاق دئییل، دولاییلی یول ایله فارس ایستعمارچیلیغینا توتولموش گونئی آذربایجان تورکلوگونو تحمیق ائتمگه و اونلاری فارسلیق چنبره سینده اریتمگه اساسلانار. بو اساسدا جواد طباطبایی دوشونجه سینی یکونلاشدیرماغا چالیشار:

".. ما باید بتوانیم سیاست فعال تری داشته در جهت ایجاد نوعی از بازار مشترک در فاصله مرزهای شمالی و جنوبی روسیه باشیم. باید به این فکر باشیم که ما در منطقه در شرایط کنونی اگر بخواهیم از کلیت ایران سیاسی در داخل دفاع کنیم، ناچار خواهیم بود در یک معاملات و مناسباتی وارد شویم که مناسب ترین بخش منطقه ما که با آنها وارد چنین مناسبات و گفت و گو شویم، قفقاز است"[9].

جواد طباطبایی نین اوسته کی گؤروشو ایران مدنیتی دئیه قافقازلاردا فارس مدنیتینی یایماق و اورالاردا فارسلیغی تبلیغ ائتمک مفکوره سینه اساسلانار. دئمک، فارس مدنیت ایستعمارچیلیغی مفکوره سی ظاهیرده تجاری ایلیشگیلر دئیه فورموله ائدیلمه سینه باخمایاراق بو دوشونجه نین آرخاسیندا فارسلیغی یایماق دایانار. بوگون آذربایجان جمهوریتینده "کمیته امام" آدینا آچیلمیش فارسچا دیل کورسلاری دینچیلیک آدینا فارسلیغی تبلیغ ائتمک ده بو دوغرولتودا دوشونولموش پلانا اساسلانار. گئنه ده اوخویوروق:

"ترکیه دهها قبل متوجه شده بود که دوران خلافت برای همیشه گذشته است؛ اما امروز به شکل دیگری کوشش می کنند تا همان خلافت را تجدید کنند و ما از آن با عنوان نوعثمانی ها یاد می کنیم. ما گاهی قصد اردوغان را به درستی متوجه نمی شویم و فکر می کنیم که اردوغان قصد دارد تا خلافت اسلامی عثمانی را تجدید کند. به نظر من اقدامات اردوغان از نظر دینی در حال شکست خوردن است  اما نقشه بدل دیگری برای توسعه طلبی دارد و آن ایجاد یک منطقه بزرگ ترکی است با شعار اسلام است. اما ماهیت عملکرد او چیز دیگری است. برای مثال در برخی از دانشگاه های ترکیه بخشی (مانند دبیرخانه) برای ایجاد وحدت در ترکیه ایجاد شده که ترکیه بزرگ تا مرزهای شرق اروپا، ازبکستان و بخشی از مرزهای چین ادامه پیدا خواهد کرد، که احتمالا به ترکستان بزرگ تبدیل می شود. این کار از طریق استاندارسازی زبان از آناتولی تا آسیای میانه دنبال می شود"[10].

اوسته گؤروندوگو کیمی جواد طباطبایی بیر یاندان تورکیه نین جمهوریت تاریخینی گؤز آردی ائدر، باشقا یاندان طییب اردوغانی دولاییلی یول ایله "پان ترک" گؤسترمگه چالیشار. بئله لیک ایله اؤز "پان ایرانیستلیک و فارس مدنیت راسیستلیگی" مفکوره سینی فارسلیق ائلیتی آراسیندا یایماغا چالیشار. گئنه ده اوخویوروق:

"من رسانه های دو کشور را همیشه دنبال می کنم. یکی باکو و دیگری رسانه های ترکیه. بر اساس برداشت من از خط سیر کلی این رسانه ها آنها میخواهند امپراطوری بزرگ ترکی در نوار شمالی مرزهای ایران به وجود آورند؛ که سنگری برای آسیب زدن به ایران است. چنین ایده وجود دارد اما تحقق اش با هدف آسیب زدن به ایران کار سختی است.  زیرا به رغم آنچه که برخی می گویند، چنین امکانی بر اساس زبان وجود ندارد. برای اینکه تعداد زبانهای فرهگی در این منطقه که ما هستیم تعدادی اندکی هستند. فارسی یکی از آنها است و یکی از استوارترین آنهاست"[11].

اوسته گؤروندوگو کیمی جواد طباطبایی، آذربایجان تورکچه سی، تورکمن تورکچه سینی و باشقا تورک دیللرینی "مدنیت دیلی" دئیه قبول ائتمز. جواد طباطبایی نین فارس راسیستلیگی گؤروشونه اساسن کئچمیشده بؤیوک سلجوقلاردان قاجار شاهلیغینا دک دیوان دیلی فارسچا اولدوغو اوچون یالنیز فارسچا مدنیت دیلی ساییلار. بیر چوخ دیللر او جومله دن آذربایجان تورکچه سی اؤزونه گؤره عئلملر آکادئمیاسی و بیلیک یوردلاری، مدنیت اوجاقلاری و حاکیمیت دیلی اولماسینا باخمایاراق "مدنیت و مدنی توپلوم دیلی" ساییلماز. جواد طباطبایی نین بو عوامفریبلیگی بیر یاندان گونئی آذربایجان تورکلوگونون گلیشمکده اولان میللی بیلینجی نی باسیرارکن باشقا یاندان فارس ایستحمارچیلیق و ایستعمارچیلیق مقوله سینه خدمت ائدر. گئنه ده اوخویوروق:

" زبان ترکی گویش استاندارد ندارد و نمی تواند داشته باشند. گویشوارن زبانهای ترکی زبان همدیگر را نمی فهمند. ترکیه، ترکمنستان، قرقیزستان و... زبان همدیگر را نمی فهمند. برای اینکه زبان فرهنگی نیست. هر کسی برای خودش همانطور که حرف می زده است حرف می زند.کار مهمی که ترکیه در این میان می خواهد انجام دهد این است که ترکی استاندار درست بکند"[12].

کؤر توتدوغونو بوراخمادیغی کیمی جواد طباطبایی ده "گویش ترکی" دئیه اؤز سازینی چالماغا چالیشار. دئمک، بوگون دیل بیلیمینده و مدنیت اوجاقلاریندا "تورک دیللری" و ادبیاتلاری نین قبول ائدیلدیگی بیر دورومدا اؤزونو "هئگئلیست" دئیه تانیتماغا چالیشان ذات دیل ایله آغیز و لهجه نی تشخیص وئره بیلمدیگی نی سرگیلمیش مقامدا یئر آلار. دئمک، تورک جمهوریتلرینده تورک دیللری بیلیم و حاکیمیتچیلیک ساییمی نی (استاتوسو) قازانماسینا باخمایاراق جواد طباطبایی آدی چکیلن جمهوریتلرده کی حاکیم دیللری ده فارس ایستعمارچیلیغینا معروض قالمیش گونئی آذربایجان تورکلوگونون دیلی ایله بیر آشاما و مرحله-ده سرگیلمگه چالیشار. گئنه ده اوخویوروق:

"فعالیت دولت ترکیه این است که یک زبان واحد و استانداردی ترکی ایجاد کند یعنی یک زبان واحد برای ازبک ها، قرقیزها، تاتارها . تا همه بر اساس یک زبان که آنرا آتاترک تا حد زیادی درست کرده است، صحبت کنند و این خطر بزرگی برای ایران است. اردوغان کوشش می کند با ایجاد یک بازار مشترک، زبان معیار و فرهنگ یکسان در یک منطقه وسیع و به تدریج از این طریق امپراتوری بزرگ ترکی را شکل دهد"[13].

اوسته تورک دیللرینی لهجه (گویش) قلمه آلان فارس مدنیت راسیستی تورکیه علیهینه تهمت وورماق ایسترکن بوتون تورک دیللریندن بیر تورک دیلی یاراداجاق تهمتی نی تورکیه جمهوریتینه وورماغا چالیشار. دئمک، تورک دؤلتلری آراسیندا ایلیشگی و رابیطه قورماقدا بیر دیل منظور اولارسا، تورکیه تورکچه سی بوگونکو یایین و باسین قابلیتی ایله بو وظیفه نی یئرینه یئتیره بیلر. بو دئدیکلریمیزه باخمایاراق باشقا تورک دیللرینی یوخ ائده رک بیر تورک دیلی یاراتماق منظور اولارسا، بو مسئله ایله هر هانکی بیر تورک توپلومو راضیلاشماز. دئمک، مسئله نی هر هانکی اوجوندان اله آلارساق، فارس ایستعمارچیلیق تئرورونا معروض قالمیشلار، ایستر تورک دؤلتلری نین میللی وارلیقلاری و ایسترسه ده اونلارین اورتاق یانلارینی درک ائتمکدن عاجیز ساییلارلار. گئنه ده اوخویوروق:

"ایران به دلیل وحدت، سابقه تاریخی و دولت استوار در همه دوره ها به اندازه کافی قدرتمند است که آسیب نبیند اما مشکل ما اینجا است این همسان سازی که در داخل نمایندگانی دارد و مدعیانی پیدا کرده است و این یک تهدید واقعی است؛ این در حالی است که ما تاکنون به آنها به عنوان یک تهدید توجه نکرده ایم و نمی خواهیم بدانیم این روند چه اتفاق مهمی را می تواند علیه کشور ما رقم بزند. اگر این روند در بیرون ما بود برای ما خطر کمتری داشت، ایران با تاریخ استوار ، سابقه ملی ،وحدتش و دولت استوارش (در همه دوره ها  وبه رغم همه اتفاقاتی که رخ داده است) آسیبی از این روند نمی دید. اما این بار این بخش و این همسان سازی ترکستان بزرگ در داخل نمایندگانی دارد که تاکنون به آنها بها ندادیم و دقت نکردیم و متوجه نشدیم که در داخل چه اتفاقی در حال رخ دادن است"[14].

جواد طباطبایی بیر فارس مدنیت راسیستی و ایستعمار عامیلی اولاراق ایران ممالیکی محروسه سینده گونئی آذربایجان تورکلوگونون اؤزونو درک ائتدیگی نی قارداش تورک توپلولوقلارینا نسبت وئررکن فارس ایستعمارچیلیغی نین گونئی آذربایجان تورکلوگونو اریتمک سیاستینه تابع توتماسینی و یوخ ائتمه سینه مشروعیت قازاندیرماغا چالیشار. دئمک، عئینیلشدیرمک (همسانسازی) اوستون بیر گوج طرفیندن حیاتا کئچه بیلجک بیر گؤرونوم (فئنومئن) ساییلمالیدیر. بوگون فارس اداره چیلیک سیستیمی (اؤیرتیم، اداری، قضایی، جنایی ...) و اداره چیلیگی گونئی آذربایجان تورکلوگونو تاریخی آتا بابا یوردونا اؤزگه لشدیرمیش بیر قونوم و مقامدا یئر آلار. بو باخیمیندان فارس مدنیت راسیستلری، او جومله-دن جواد طباطبایی نه اوچون آدرئسی یانلیش وئرمگه چالیشارلار؟  بوگونکو ایران ممالیکی محروسه سینده کی تورکلوک حرکتی اؤزونو درک ائتمک و ایستعمارچیلیغا و وحشیلیگه یوخ دئمک یانقی و انعکاسی ساییلمالیدیر. بو گلیشمه نین ایضاحینی قونشو دؤلتلرده آختارانلار ایران ممالیکی محروسه سینده کی میللی توپلوملارا خوشبختلیک و سعادت دئییل، اونلاری بیربیرلری نین جانینا سالاجاق جانیلار ساییلمالیدیرلار. بو جانیلیک و وحشیلیک قارداش قیرقینینا و چوخلو ائولرین داغیلماسینا یول آچابیلر دئیه دوشونمک لازیم. بئله لیکله مدنی یاشاییش میللی وارلیقلاری یوخ ائده رک سیلمک ایله دئییل، حقوق برابرلیگی و سئچیم حاقینی تانیماق اساسیندا اؤنه سورولمه لی و قبول ائدیلمه لیدیر. گئنه ده اوخویوروق:

"... اما موضوع دوم در بخش های مختلف ایران تاثیر دارد. جمهوری آذربایجان می تواند مهره مهمی در استراتژی ترکیه باشد. ما نیز در داخل کار اساسی انجام نداده ایم و کسانی این خطر را در داخل نمایندگی می کنند بنابراین این بی توجهی ما می تواند خطری برای وحدت باشد. زیرا ما هیچ گاه این مسائل را جدی نگرفتیم. بنابراین اگر تحلیل عمیقی نداریم اما به طور غریزی متوجه می شویم که خطرهایی وجود دارد و البته در مورد اکثریت نمی‌توان این موضوع را مطرح کرد. تبلیغاتی از این دست در بین اکثریت مردم آذری خریداری ندارد، مثلا اگر فرض محال انتخاباتی بشود چنین چیزهایی اصلا رای نمی آورد و استقبال نمی شود اما موضوع این است که در بحران کسی انتخابات برگزار نمی کند! طرح ایران در شرایط کنونی به مثابه سیمانی است که می توان از طریق آن سازه ای که تزلزلی در آن ایجاد شده را استحکام ببخشد"[15].

اوسته گؤروندوگو کیمی فارس مدنیت راسیستلری دیل و مدنیت مسئله لرینی "خطر" دئیه خاریجی و قونشو دؤلتلره نسبت وئرمگه چالیشارلار. مدنی مسئله لری خاریجی دؤلتلره نسبت وئرمک جواد طباطبایی نین یئتنک و باشاریغیندان ایلری گلن بیر گؤروش دئییل، بو یاناشما اونون باشقالاری نین دئدیگینی اوتلادیغیندان و مئیمون دورومونا دوشدوگوندن ایلری گلن بیر گؤروش ساییلمالیدیر. بو گؤروشلر مدنیت راسیستلیگی تئوریسی اساسیندا دوشونجه لرینی اورتایا قویان محمود افشار یزدی طرفیندن رضاخان زامانی گئنیش اورتایا قویولموش. محمود افشار یزدی ده فارس میللیتچیلیگی و ایستعمارچیلیغی قارشیسیندا تورک وارلیغینی "خطر زرد"، کمونیست ایدئولوژیسینی "خطر سرخ"، ایسلامیتی "خطر سبز" قلمه آلمیش[16]. دیل و مدنیت مسئله لری نین حللی اوچون چیخیش یولو تکلیف ائتمک یئرینه جواد طباطبایی آذربایجان میللی حرکتینی قلع و قمع ائتمگی فارس حاکیمیتینه تکلیف ائدر (باخ اوسته: طرح ایران... سیمانی است که .... تزلزلی در آن ایجاد شده را استحکام ببخشد). گئنه ده اوخویوروق:

"هر دولتی یا دولت ملی است یا دولت نیست. به این دلیل است که ایران همیشه دولت بود. هر اسمی که شما روی حکومت ها بگذارید فرق نمی کند. این ماهیت دولت است که مهم است. دولت ایران دولت ملی است. عربستان هم چون ملی نیست دولت نیست و فقط چیزی است که آنجا هست اما می‌تواند اصلا نباشد. عربستان به راحتی می تواند که نباشد. اما ایران به این راحتی نمی تواند که نباشد. دولت ملی دارای منافع ملی است. چون آن ملت بودن و منطق دولت ملی بودن خود را به سیستم حکومتی تحمیل می کند"[17].

جواد طباطبایی نین اوسته-کی گؤروشلری بو ذاتین ساغلام دوشونجه یئریتمک اقتداریندا اولوب اولمادیغینی قوشقو و شک آلتینا آلمیش گؤرونر. دئمک، عربستانداکی حاکیمیتی امیرلیک و شاهلیق دئیه سورقو و سوآلا چکرسک، تئوکراتیک جمهوری ایسلامی حؤکومتینی چیخارساق، ایران ممالیکی محروسه سی ده تاریخ بویو سیلسیله دئیه شاهلیق اساسیندا اداره اولونموش. مودئرن دؤلتچیلیک منظور اولونارسا، ایستر ایران ممالیکی محروسه سی و ایسترسه ده عربستان تورپاقلاریندا تاریخ بویو دئمکوراسی دئیه خالق و ملت اراده سینه سؤیکنمیش هر هانکی بیر حاکیمیت قورولمامیش. دئمک، هر هانکی بیر توپلوم اوزره قورولموش حاکیمیت اؤزو اوچون دوزن قوراراق اقتدارا مالیک ساییلار. بو مسئله نی ساییقلاراق قلمه آلماق منطیقدان اولدوقجا اوزاق گؤرونر. گئنه ده اوخویوروق:

"حفظ وحدت سرزمینی ایران ، یک وظیفه است اما بالاتر از آن ما یک رسالتی هم داریم که  آن حفظ ایران فرهنگی است، چون ما جزیی از آن واحد بزرگ هستیم. ایران فرهنگی بزرگ این رسالت را بردوش ما گذاشته است تا ما بتوانیم از کیان آن در مقابل داعش، القاعده، عربستان سعودی-ترکستان بزرگ ترکیه محافظت کند"[18].

اوسته گؤروندوگو کیمی جواد طباطبایی "ایران فرهنگی" دئییمی نین دالیسیندا گیزلمک ایله تورکلوک و عربلیک قارشیسیندا فارسلیغی یوموشاق دیل ایله "پان ایرانیستلیک" گؤروشلرینه بوکه رک یئدیرمگه چالیشار. دئمک، میللی تئرورا اوغرامیش، دیل و مدنیت بیلینجیندن آرینمیش بیریسی باشقالاری نین دیل بیلینجی و شعورلارینا توهین ائتمک یئرینه سوسارسا، داها منطیقلی گؤرونه بیلر. جواد طباطبایی گونئی آذربایجان تورکلوگو ایچریسینده میللی بیلینجین گلیشمه سی نین فرقینده اولاراق یازار:

".. . ما نباید فضایی را باز کنیم تا اتفاقی که ما با آن در تاریخ خودمان آشنا هستیم رخ دهد. این ائتلاف وحدت غلامان تُرک و دستگاه خلافت است که در گذشته هم ایران را تهدید کرده بود و این اتفاق ممکن است که دوباره بیفتد یعنی همان ترکستان بزرگ،خلافت داعش و عربستان تهدید بزرگی برای ما و حیات ما بیش از هر چیز دیگری به حساب می آید"[19].

اوسته کی ساییقلاما و هذیان اوزره یورومو اوخوجولارا بوراخماق منطیغا داها دا اویقون گؤرونر.

 


 

[1]           جوااد طباطبایی، قفقاز برای ایران بزرگ فرهنگی بسیار مهم است؛ دومین سمپوزیوم مناسبات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی قفقاز، تاریخ مطلب: 1394/11/05ایرنا (خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران) مقاله:  http://article.irna.ir/fa/c1_3970/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4/%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86_%D8%B3%D9%85%D9%BE%D9%88%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%85_%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%AA_%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C_%D9%88_%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C_%D9%82%D9%81%D9%82%D8%A7%D8%B2

[2]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[3]           محمود افشار یزدی،    محمود افشار یزدی، آینده، جلد دوم، تهران، چاپ دوم 1351، اران و مسئله آذربایجان، صحیفه 561-562.

[4]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[5]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[6]           ایشیق سؤنمز، فارس مدنیت راسیستی سیدجواد طباطبایی نین گؤروشلرینه باخیش: http://isiqsonmaz.com/Seite%20321.htm

[7]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[8]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[9]           جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[10]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[11]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[12]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[13]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[14]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[15]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[16]          محمود افشار، آینده، جلد دوم، تهران، چاپ دوم 1351، خطرهای سیاسی، صحیفه 921 929.

[17]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[18]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

[19]          جواد طباطبایی، باخ اورادا.

 

 

ایشیق سؤنمز، 26.01.2016